Metoda Fokusing je meni dala nekaj, česar nisem dobila položeno v zibelko in kar potem tudi sama nisem znala. Držati sebi ljubeč prostor ob vsaki izkušnji, tudi tisti od kartere bi najraje zbežala. Iskala sem od psihoterapije do raznih alternativnih metod, vendar se je šele tukaj res začelo v globini mene nekaj spreminjati. Začela sem prihajati v stik s sabo. V procesu Fokusinga ob tebi sedi druga oseba, ki te sočutno, z besednimi namigi, vodi iz glave v telo. V občutenje. Ko občutke izraziš, je tam zate nekdo, ki te vidi in sliši. Aleluja. Iz »zataknjenih« delov se sprosti ujeta energija, ki ti nudi nove možnosti grajenja odnosa s sabo in življenjem. Ta proces integrira travmo, naše telo pa se uči regulirati čustva, kar pozitivno vpliva na vsa področja življenja.
Pri Fokusingu se somatsko učimo, kako “biti prisoten z” vsebinami, ki se pojavljajo v našem zavedanju, na sprejemajoč, potrpežljiv, sočuten način. Končno lahko damo prostor tudi tistim neprijetnim občutkom, ki bi jih najraje odrinili ali odstranili. In šele, ko je nekaj občuteno, se lahko spremeni. Fokusing je na prvi pogled podoben čuječnosti ali meditaciji, ko se na nekaj neprekinjeno osredotočamo. Vendar se proces fokusinga ob prisotnosti voditelja začne odpirat in poglabljat, tako da postane zelo pester, spreminjajoč in živ proces.
Fokusing je razvil psiholog in filozof Eugene Gendlin, profesor na Univerzi v Chicagu, kot niz korakov, ki bi pomagali klientom, ki v klasični psihoterapiji niso dosegali pravega napredka. Ko sta s kolegom psihoterapevtom Carlom Rogersom v 60-ih letih poslušala številne posnetke iz psihoterapij, sta hitro ugotovila, da so uspešni klienti imeli eno sposobnost: zdržali so z neprijetnimi občutki in jih občutili ter poimenovali na svež način.
Čeprav v fokusingu za premikanje po notranji pokrajini uporabljamo besede, to ni pogovorna, vendar je telesna terapija. Preko besednih namigov dostopamo do globjih vsebin, ki pridejo iz telesa; iz prostora na meji med zavednim in nezavednim. Telo ima svojo modrost in o neki temi ali situaciji nosi mnogo več informacij kot si jih je sposoben zapomniti naš um. Kadar pride do neke notranje spremembe se to občuti na telesu kot en globji vdih, sprostitev napetosti ali preprosto občutek prostora tam, kjer je bila prej zakrčenost. Je popolnoma nenasilna tehnika. In tudi če med terapijo pridemo do nekih globjih ali celo bolečih uvidov, se klient po sami seansi praviloma počuti dobro.
Fokusing je proces, ki nam pomaga najti sebe. Nudi nam varen prostor, ki se čuti kot posoda, kot maternica življenja, v kateri se lahko tisto, kar je za nas resnično, začne pojavljati v zavedanju. Gre za izkušnjo, način samospoznavanja, ki integrira telo, um, čustva in dušo. Metoda fokusing se dobro dopolnjuje s terapijo z glasom.
Več o fokusingu najdete na spletni strani TIFI (The International Focusing Institute).